Při objednávce od 800,- Kč, doprava za POLOVIC, při objednávce od 1500,- Kč ZDARMA!

Mash Chipotle

Kód: 1077
199 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
23.4.2024
Možnosti doručení

SHU: 20.000

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tekutý chilli mash z uzených papriček Chipotle je naprostou nezbytností pro všechny milovníky této aromatické lahůdky s nasládlou kouřovou chutí a vůní.

Jedná se o uzenou a sušenou verzi plně zralých Jalapeño papriček. Ve skutečnosti, asi 20 % veškeré produkce Jalapeño se spotřebuje právě na výrobu Chipotle.

Chipotle mají tmavě hnědou až černou barvu a výraznou kouřovou chuť se sladkými podtóny čokolády a ořechů. Právě chuť ořechů získávají tyto papričky díky pekanovému dřevu, na kterém se udí. Jedinečná je také jejich sladko-uzená vůně.

Paprička je slabě hřejivá. Se svou pálivostí okolo 10.000 - 23.000 SHU je srovnatelná např. s francouzskou papričkou Espelette, mexickou Guajillo, maďarskou feferonkou nebo s omáčkou Tabasco.

Od císařského stolu do celého světa

Jalapeño jsou, jako jedny z mála chilli papriček, hodně šťavnaté a dužnaté, což znesnadňuje jejich sušení. Z toho důvodu se Jalapeño nejprve uzením dehydratují, a až poté usuší. Tuto metodu poprvé u papriček použili Aztékové, kteří zjistili, že Jalapeño nelze sušit na slunci, jako ostatní chilli. Tak začali tyto papričky udit podobně jako maso. Navíc se díky tomu nekazily tak rychle a mohly být po dlouhou dobu skladovány. Takto zpracované Jalapeño se staly v Aztécké říši vysoce ceněnou surovinou a byly využívány i na přípravu jídel pro císařské ceremoniály.

 

Chipotle v kuchyni

Díky svému aroma a chuti bývají Chipotle dominantní ingrediencí mnoha mexických jídel. Jejich výraznou chuť oceníte také v marinádách na grilování, v salsa omáčkách, v nakládané zelenině nebo v různých dipech.

 

Složení: Chipotle (uzené Jalapeño) chilli papričky, sůl, kyselina octová.

Doplňkové parametry

Kategorie: Fermentované omáčky
Objem: 200 ml
Původ: Ekvádor